Nakon pada UARS-a za kojeg se još ne zna gdje je točno pao, Zemlji prijeti novi svemirski otpad u obliku ROSAT-a. Kad će taj njemački satelit težak dvije tone i u svemiru je od 1990. godine, a pokvaren je od 1999. pogoditi Zemlju? Znanstvenici nagađaju negdje u listopadu, a German Aerospace Center (DLR) ne može znati gdje će satelit točno pasti.
Lokacija će biti poznata nekoliko sati prije samog pada, a dijelovi satelita će se raspršiti nad područjem od 80 kilometara. U DLR- su bili vrijedni pa su izračunali da je mogućnost da komadić satelita pogodi čovjeka 1:2000 dok su za istu stvar u NASA-i izračunali da je 1:3.200…
Bilo kako bilo svemirski otpad predstavlja sve veću opasnost, a rješenje se ne nalazi na pomolu. Posljednjih nekoliko godina svemirsko smeće je u godinu dana dostizalo brojku od 60 do 80 tona, no dijelove smeća na Zemlji bi jako rijetko pronalazili.
Tako bi uskoro, umjesto da poželimo nešto kad primijetimo palu zvijezdu, isto mogli napraviti i sa satelitom. A svi znamo koja bi želja bila…
Dnevnik.hr